Опубліковано Залишити коментар

Кавалерідзе, український Мікеланджело

кавалерідзе

 Іван Кавалерідзе

Сьогодні не легко осягнути та зрозуміти масштаб особистості Івана Кавалерідзе, митець, скульптор, художник, режисер, драматург.

Народився у маленькому селі на роменщині в родині біженців від російської експансії на Кавказ .

З дитинства мав не аби які здібності до мистецтва, у свої 24 роки, талановитий художник Іван Кавалеридзе став автором скульптури княгині Ольги у Києві. Маючи грузинське коріння, митець жив українською історією та культурою, саме тому скульптурна композиція виконана у формі тризубу, символу державності князя Володимира. По середині композиції зображена княгиня Ольга, бабця князя Володимира, та перша представниця правлячої еліти Київської Руси, котра прийняла християнство як цивілізаційний вибір розвитку тогочасних держав. По праву руку від Ольги розташований апостол Андрій, учень Ісуса, та людина яка за легендою принесла християнство на руські землі. По ліву року від великої княгині, Кирило та Мефодій , як люди які принесли письменність та просвітництво.

Княгиня Ольга Кавалерідзе
Княгиня Ольга

Шаляпін, Роден, Шевченко

Митець під час навчання у Києві познайомився з федором Шаляпіним, а коли навчався у Франції, мав знайомство з великим скульптором Роденом. Після першої світової війни кавалерідзе повернувся до Ромнів, де створив кілька відомих скульптур, а також був творцем та режисером майже професійного роменського театру, який виступав по усій Україні. Одна з видатних скульптур авторства Кавалерідзе, це пам’ятник Кобзареві Тарасові Шевченку. Слід зазначити, що це перший у світі монументальний пам’ятник Шевченку. Скульптура була збудована з бетону, та згодом почала руйнуватися, після чого досить вдало побачила світ реконструкція з бронзи.

Кавлерідзе за роботою

Кавлерідзе за роботою
Пам'ятник до реконструкції кавалерідзе

Пам’ятник до реконструкції

Пам'ятник Шевченку

Пам’ятник Шевченку реконструйований

За кілька років скульптор Кавалерідзе створив ще оди пам’ятник Кобзареві у Полтаві , виконаний у стилі Конструктивізм (дуже близький до кубізму) відрізняється від роменської роботи, але на обидвох роботах кобзар ніби висічених з каменю. Також пам‘ятник Шевченку був встановлений у Сумах. Виконана у стилі кубізм, скульптура поета, не сподобалася комуністам, та не зберігся до наших днів.

Шевченко Полтава Кавалерідзе

Пам’ятник Шевченку у Полтаві

Також митець був автором пам‘ятника Богдану Хмельницькому у Чернігові, пам‘ятників Григорію Сковороді у Лохвиці та Києві, пам‘ятник Артему, та за його проектом створено скульптуру Ярослава Мудрого у Києві.

Продовжуючи тему пам’ятників, не можна не згадати скульптури Прометея, та Звільнений робочий , роботи Кавалерідзе, та встановлені на бульварі свободи у місті Ромни.

Прометей Кавалерідзе
Прометей
Звільнений робочий

Звільнений робочий

Видатний кінематографіст Кавалерідзе працював на студії Довженка, та створив кілька фільмів світового рівня, це: Злива, Прометей, Повія, Григорій Сковорода, Коліївщина …

Людина Ренесансу

Іван Кавалерідзе, залишив після себе великий культурний спадок, та є безперечним прикладом, того як одна людина може поєднати у собі таку кількість митецьких якостей та талантів. Без перечню дивлячись на цього великого митця, який жив у 20 сторіччі, та вивчаючи його біографію та досвід, можемо назвати його людиною Ренесансу.

Напишіть відгук